KRTKO World Wide Web Consortium
KRTKOZV KRTKOZV KRTKOZV KRTKOZV
ZVOLEN
MAIN WORK CONTACT FOTO DOWNLOAD MAIL ICQ-130238166 DOCUMENT FAVOURITE
KRTKO

Úprava PC

Všetko to začalo vtedy, keď som poskladal počítač môjmu dobrému kamarátovi, zapol som a ticho (no skoro ticho) , ale oproti môjmu už dvoj ročnému počítaču veľký rozdiel. Dal som si za cieľ odhlučniť PC za nízku cenu.

Vybral som sa na net trocha zasurfoval a nechal som sa inšpirovať získanými nápadmi. Ako prvé som odhlučnil celú bedňu penovou podložkou, čo sa používa pod parkety.

PENA

Nemal som merač hluku, ale si myslím, že to veľa nepomohlo, pre mňa nepostačujúce, iba čo som zvýšil teplotu vo vnútri bedne. Tak som sa začal zaoberať nielen hlučnosťou, ale aj teplotou bedne.
Na nete som našiel niečo o WINDTUNELY a zdalo sa mi to celkom zaujímavé tak som to skúsil. Bolo tam veľa nápadov, ale aj tak ma inšpiroval môj otec, ktorý zhodou náhod dačo špekuloval s krbom a rozvodom tepla. V obchode s krbovým príslušenstvom kúpil hliníkovu hadicu, ktorá sa dá dobre tvarovať. Tak som to vyskúšal aj ja.

WINDTUNEL

Problém som mal len s tým, že môj CPU ventilátor (ktorý robil najväčší hluk) mal priemer 60 mm a ja som si zohnal 80 mm zo starých zdrojov, ktoré som vyčistil a namazal. Zohnal som si viac druhov (rôzna rýchlosť otáčok) a tvarov, všetky 80 mm. Tak aj celý WINDTUNEL som založil na priemere 80 mm.
Na začiatku som prispôsobil chladič CPU na 80 mm ventilátor a pripevnil som WINDTUNEL na CPU a bedňu, kde som využil staré ventilátory, ktorým som vystrihol vrtuľu.

Podložka na WINDTUNEL Podložka na WINDTUNEL Podložka na WINDTUNEL Podložka na WINDTUNEL

Vzhľadom na to, že moje PC je umiestnené vo vnútri stolíka a na zadnej strane mám dosku, tak som potreboval dostať ten teplý vzduch zo zdroja ďalej od nasávania na CPU. To som dosiahol predĺžením WINDTUNELU.

Predĺžený WINDTUNEL Predĺžený WINDTUNEL

Týmito zákrokmi som síce znížil teplotu, ale hlučnosť minimálne. Najväščí hluk mi robil cooler na CPU, tak som si kúpil hlinikový nízkootáčkový cooler.

COOLER TITAN

Zistil som, že zníženie otáčok má najväčší vplyv na hlučnosť PC. Vedel som, že sa dajú kúpiť regulátory otáčok aj na predný panel, ale sú zbytočne drahé. Tak som použil obyčajné lineárne potenciometre s vyšším výkonom, regulácia napätia od 12 V do 7 V, ktoré som osadil do predného panelu. Použil som 3 potenciometre 1 CPU, 2 POWER (zdroj), 3 CASE (bedňa). Zdroj som musel rozobrať a nanovo pripojiť k nemu napájanie.

REGULÁCIA REGULÁCIA

Na odhlučnenie HDD som použil stavebnicu MERKUR a gumené podložky. Na nasávanie studeného vzduchu do bedne ďalší cooler.

HDD

Na záver som dospel k výsledku, že na hlučnosť je najlepšia regulácia otáčok ventilátorov, ale svoju mieru má aj odhlučnenie bedne, hlučnosť ostatných zariadení a ich vybrácie. Dôležitý je výber zariadení CD rom HDD (fluidne ložiská) CASE. Ale nesmie sa zabúdať hlavne na teplotu zariadení, aby nedošlo k ich poškodeniu alebo zničeniu. Týmto testom som chcel znížiť hlučnosť PC, popri tom aj teplotu za nízke náklady. Všetky komponenty, čo som použil sa dajú bežne zohnať v obchodoch, ich cena je nízka. Počas testu som robil merania teploty, ktoré najdete <tu>.

KOMPLET KOMPLET PRÚDENIE

Na meranie som používal program Hardware Doctor a na test CPUBURN pri dĺžke záťaže 10 min. Po tomto čase mi už teplota nestúpala. Tento program sa nedá použiť pri MB doskách a procesoroch s HT. Pre tieto dosky a CPU sa dájú použiť napr. PRIME95, CPU stability test.
Po mojich testoch som dosiahol pokles teploty CPU pri max. záťaži o 7°C, Chipsetu MB pokles o 11°C. Pokles teploty na VGA bol o 12°C, ale s MATROX G550, keď som tam dal ATI RADEON 9600, tak pri programe CPUBURN žiadna výrazná zmena.

Na tú moju starú šunku to nieje až také zlé. Popis mojho PC najdete <tu>

TEST



© 2004 KRTKOZV